Pon - Pet 08:00 - 15:00
Vikendom zatvoreno
+387 35 260-478
Telefon
Pozorišna br.2 75000 Tuzla
Adresa

Zvjezdica neaktivnaZvjezdica neaktivnaZvjezdica neaktivnaZvjezdica neaktivnaZvjezdica neaktivna

Povodom 5. oktobra, Svjetskog dana učitelja, svim odgajateljicama, učiteljicama i učiteljima, nastavnicama i nastavnicima, profesoricama i profesorima obratili su se predsjednici sindikata uposlenih u osnovnom i srednjem obrazovanju. Njihovu poruku pročitajte u nastavku.

 

Poštovane kolegice i kolege,

Sindikat srednjeg i visokog obrazovanja, odgoja, nauke i kulture Bosne i Hercegovine i Samostalni sindikat osnovnog obrazovanja i odgoja Federacije Bosne i Hercegovine su ove godine uzeli zajedničko učešće u obilježavaju 5. oktobra / listopada – Svjetskog dana nastavnika.

Svjetski dan nastavnika se obilježava 5. oktobra/listopada svake godine od 1994. godine i predstavlja veoma značajan datum u kalendaru cijele obrazovne zajednice. Taj dan je prilika da se pokaže da je rad nastavnika prepoznat kao jedan od najvažnijih za ukupan razvoj društva, te da se kao takav i cijeni. Dan nastavnika je prilika za promociju ILO/UNESCO Preporuka o statusu nastavnika (1966) i UNESCO Preporuka o položaju nastavnog osoblja u visokom obrazovanju (1997), instrumenata koji definiraju međunarodne standarde za nastavničku profesiju.

Na taj način 5. oktobar/listopad je postao dan svih nastavnika, bez obzira u kom dijelu obrazovnog sistema su angažovani i u kojoj formi obrazovanja daju svoj doprinos i pruža priliku za proslavu nastavničke profesije širom svijeta, sagledavanje postignuća i skretanje pažnje na glas nastavnika koji su u središtu napora da se postigne globalni obrazovni cilj. Education International - Svjetska organizacija prosvjetnih radnika, čiji smo punopravni članovi, Peti oktobar/listopad 2024.g. - Svjetski dan nastavnika obilježava pod motom:

 

„CIJENITE GLAS NASTAVNIKA!“

 

Ovogodišnja tema naglašava potrebu za rješavanje sistemskih problema sa kojima se nastavnici suočavaju i uspostavljanje snažnijeg društvenog dijaloga, što ukazuje na to da nastavnici u velikom broju zemalja i dalje rade u veoma teškim uslovima, te da vlade i poslodavci širom svijeta imaju obavezu obezbijediti uslove da nastavnici budu vrednovani, uvaženi i cijenjeni.

Kvalitetno obrazovanje za sve je pravo svakog pojedinca i ono zahtjeva poseban tretman u društvu. Dobro finansirani obrazovni sistemi sa kvalitetnim radnicima ključni su za prosperitet društva u cjelini. Suočeni sa manjkom nastavnika zbog starenja radne snage i sve lošijeg statusa nastavničke profesije, zadržavanje nastavnika u sistemu i njihovo zapošljavanje ključni su za održivi razvoj obrazovnih sistema.

 

 

Manjak nastavnog kadra u obrazovnim ustanovama sve više brine evropske države, a ovaj negativni trend, nažalost, nije zaobišao ni Bosnu i Hercegovinu. Deficit nastavnog kadra je iz dana u dan sve veći, a težina posla i niske plate u posljednjih nekoliko godina su dovele do situacije da se veoma mali broj mladih ljudi odlučuje studirati nastavničke fakultete.

Zbog toga je od izuzetnog značaja da nadležne vlasti u Bosni i Hercegovni ojačaju status i privlačnost nastavničke profesije na svim nivoima i sektorima obrazovanja, da cijene glas nastavnika, poštuju i ojačaju nastavničku profesiju, te da obezbjede kvalitetan socijalni dijalog, pristojne i konkurentne plaće, sigurne uslove rada, kvalitetan profesionalni razvoj, profesionalnu autonomiju, podršku efikasnom početku radne karijere, kako bi se obezbjedilo zadržavanje nastavnika, poštivanje principa jednakosti i različitosti, kontrolu opterećenja i ravnotežu između profesionalnog i privatnog života.

Pozivamo Vas na sindikalno jedinstvo i odlučnost u našoj zajedničkoj borbi za očuvanje radničkih prava koja nam slijedi u narednom periodu, a naročito u borbi za očuvanje naših prava i poboljšanje dostignutih prava radnika kroz:

- izmjene i dopune postojećih/donošenje novih kolektivnih ugovora,

- unapređenje zakona na nivou kantona /županija kojima se reguliraju odnosi za zaposlene na svim nivoima obrazovanja;

- donošenje zakonskih i podzakonskih akata na nivou kantona, donošenje i/ili poboljšanje programa zbrinjavanja radnika;

- poboljšanje materijalnog statusa članova Sindikata,

- prenošenje nadležnosti finansiranja obrazovanja sa nivoa kantona/županija na nivo Federacije Bosne i Hercegovine.

 

Uvažene kolegice i kolege,

dok slavimo našu profesiju na Svjetski dan nastavnika, moramo se nastaviti mobilizirati i organizirati kako bismo pozvali sve vlade da se oglase!

Više ulažite u obrazovanje i u nastavnike širom svijeta!

Svako društvo treba nastavnike koji vole svoj posao, kojima je omogućeno da se educiraju i u čiji se profesionalni razvoj ulaže kako bi mogli obrazovati one na kojima će zemlja ostati. Treba nastavnike koji su zadovoljni svojim statusom i treba vlast koja će cijeniti naš glas i vrednovati naše mišljenje.

Pozivamo Vas na sindikalno jedinstvo i odlučnost u našoj zajedničkoj borbi za očuvanje radničkih prava koja nam slijedi u narednom periodu, a naročito u borbi za očuvanje naših prava kroz izmjenu i usvajanje zakonske legislative i kolektivnih ugovora.

 

Ovom prilikom svim nastavnicima u Bosni i Hercegovini i svijeta koji su sada ili ranije poučavali djecu, želimo sretan

5. OKTOBAR / LISTOPAD – SVJETSKI DAN NASTAVNIKA.

 

Predsjednik SSVOONK BiH, Edina Čomić i Predsjednik SOOiO BiH Selvedin Šatorović

Zvjezdica neaktivnaZvjezdica neaktivnaZvjezdica neaktivnaZvjezdica neaktivnaZvjezdica neaktivna

Na ulazu u jedan fakultet u Južnoj Africi piše: „Za uništenje bilo kojeg naroda ne trebaju atomske bombe i dalekometne rakete. Potrebno je samo smanjenje kvalitete obrazovanja i dozvola prepisivanja i varanja na ispitima. Pacijenti umiru od takvih liječnika. Zgrade se ruše od takvih inženjera. Novac se gubi iz ruku takvih ekonomista. Pravda nestaje pored takvih advokata i sudija. Krah obrazovanja je krah jednog naroda.“

Poštovane kolegice i kolege! Još jedan 5. oktobar je tu. Ove godine se održava pod motom „Reforma obrazovanja počinje od nastavnika“. Danas ćemo još jednom ukazati na našu profesiju, preopterećenu, nedovoljno plaćenu i podcijenjenu. U vremenu pandemije mnogi su tek shvatili njen značaj, zato što se 1,6 milijardi učenika našlo van škole. Deklarativno se izražavala zahvalnost nastavnicima koji su u tom vremenu postali čarobnjaci koji su se dovijali na sve načine u borbi sa nedostacima, kako bi obrazovanje preživjelo.

Međutim, većina vlada ni nakon toga nije izvršila neophodna ulaganja u obrazovne sisteme, niti su pružili podršku nastavnicima koja im je očajnički bila potrebna. I umjesto aplauza, koji su dobijale neke druge profesije, mi smo ostavljeni iscrpljeni i istrošeni. Iskusni nastavnici često napuštaju profesiju koju vole, jer su potplaćeni i nedovoljno cijenjeni u društvima gdje obrazovne institucije i politike ne poštuju ljude koji su posvećeni svojim učenicima. Velikom borbom uspijevamo dobiti mrvice iz nikad većih budžeta, koje ne mogu ublažiti posljedice inflacije. I to što nemamo finansijsku podršku Federalnog ministarstva obrazovanja, koju smo povodom Dana nastavnika nekada imali, dovoljno govori o odnosu politike prema našem pozivu.

Mi nismo u njihovim očima zaslužni ni za uspjehe naših učenika, jer da nije tako povećala bi se ulaganja u sisteme obrazovanja, popravljala bi se prava i uslovi rada za nastavnike, ulagalo bi se u njihov profesionalni razvoj, a sa sindikatom bi se vodio ravnopravan socijalni dijalog. Politike se bore za nepravedna zapošljavanja, čime pokazuju da za naše učenike ne žele najbolje, nego stranački obojene nastavnike. Ne razumiju položaj naših kolega koji godinama rade na određeno i u takvoj životnoj nesigurnosti ne mogu zasnovati porodicu ili planirati njeno proširenje.

Vrijeme je da glasno kažemo da se ne može očekivati kvalitetno obrazovanje bez ulaganja u nastavnike. Vrijeme je da se sa riječi pređe na djela. Bolju budućnost mogu izgraditi jedino mladi ljudi, a u njihovom „građenju“ presudnu ulogu imaju nastavnici. Reforma obrazovanja mora biti za svakog učenika i ta reforma mora ići preko nastavnika, jer su oni najvažniji faktor u postizanju kvalitetnog obrazovanja. Bolja budućnost je nemoguća bez posvećenosti obrazovanju. Politike moraju shvatiti da ulaganjem u nas, ulažu u budućnost ove zemlje. Cijeniti nas moraju, ne tako što će nam na Dan nastavnika uputiti čestitke sa dobro poznatim frazama, nego što će nas istinski cijeniti i podržati, najbolje nagrađivati i ulagati u edukacije da budemo još bolji.

Mi radimo u vremenu u kojem moramo biti, ne samo odgovorni i vrijedni, mi moramo biti i zanimljivi i inovativni, u vremenu u kojem se od nas puno traži a malo daje, vremenu u kojem odgajamo i obrazujemo mlade ljude koji vide da se obrazovanje i pošteno stečene diplome ne isplate i da najbolje prolaze i budućnost nam grade, loši đaci koji su diplome kupili ili ih nemaju. A mi ih moramo učiti da to nije tako. To je borba Davida i Golijata. I mi je prihvatamo. Naša riječ je Davidova praćka kojom moramo pobijediti velikog i snažnog Golijata.

Moramo u toj borbi dati više od 100% sebe da bismo izvojevali tu pobjedu. I mi to možemo. Izborimo mjesto u društvu koje nam pripada, budimo snaga u transformaciji obrazovanja za svakog učenika, pokažimo kako nastavnici i učenici mogu graditi bolju budućnost, jer moć i optimizam su svojstveni obrazovanju i uvijek su pružali nadu u budućnost.

SRETAN NAM 5. OKTOBAR – NAŠ DAN!

SSVOONK BIH

Zvjezdica neaktivnaZvjezdica neaktivnaZvjezdica neaktivnaZvjezdica neaktivnaZvjezdica neaktivna

 

Međunarodni praznik rada ili Prvi maj je praznik kojim pripadnici i simpatizeri radničkog pokreta iskazuju opću solidarnost radništva i obilježavaju sjećanje na dostignuća radničkog pokreta, odnosno žrtve koje su pripadnici radničkog pokreta podnijeli kako bi se izborili za veća radna prava.

Prvi maj je proglašen međunarodnim praznikom rada sa namjerom obilježavanja sjećanja na demonstracije radničkog pokreta 1886. godine, održane u Čikagu. Dan rada je jedan od najrasprostranjenijih praznika na planeti.

Zamah prve industrijske revolucije i industrijalizacije u 19. stoljeću obilježio je nemilosrdno iskorištavanje radnika i radnica od strane vlasnika i poslodavaca. Male dnevnice, dnevni rad od 12 do  18 sati, iskorištavanje dječije radne snage i život na ivici egzistencije rezultirali su nizom štrajkova u kojima su se zahtijevali dostojniji uslovi rada i života. Najveći zamah radnički pokreti su doživjeli u zemlji koja je imala najbrže rastuću industriju – SAD.

Vrhunac se dogodio u Čikagu, maja 1886. godine, kada je na ulice izašla masa od oko 40.000 pripadnika radničkog pokreta ističući zahtjeve simbolizirane u tri osmice: 8 sati rada, 8 sati odmora i 8 sati kulturnog obrazovanja. Vlast je na demonstrante poslala jake policijske snage te je izbio žestoki sukob pri čemu je šest radnika ubijeno, a njih pedesetak ranjeno. Mnogo demonstranata je uhapšeno, a vođe štrajka izvedene su pred sud. Petero ih je osuđeno na smrt, a trojica na dugogodišnju robiju.

Tri godine kasnije, 1889. godine, na prvom kongresu Druge internacionale odlučeno je da će se svakog 1. maja održavati demonstracije dok god radnici i radnice ne izbore pravo na dostojan život i rad. Već od sljedeće godine taj dan se slavi kao međunarodni dan opće solidarnosti radništva.

Trebalo je proći nekoliko decenija dok su se radnici i radnice, prvenstveno u zapadnim demokratskim zemljama, djelovanjem sve jačih sindikata, uspjeli izboriti za nešto veća prava sporazumijevajući se sa poslodavcima uz posredovanje države, tako da su se vremenom smirile socijalne tenzije.

Zbog kasnijih povezivanja sa jednopartijskim sistemom i boljševičkim komunizmom, Sjedinjene Američke Države pomjerile su proslavu 1. maja na septembar.

Nakon pada bloka jednopartijskih režima, Prvi maj dobija novu afirmaciju kao dan borbe za radna i ljudska prava razvojem sindikalizma i nastankom nove ljevice, koja je demokratska, te se protivi autoritarnosti.

Međunarodni praznik rada obilježava se velikim marševima, akcijama i demonstracijama, koje organizuju različiti pripadnici i simpatizeri radničkog, sindikalnog i širokog antikapitalističkog pokreta.

Svim članovima i članicama Sindikata srednjeg i visokog obrazovanja, odgoja, nauke i kulture BiH želimo sretan 1. maj – Međunarodni praznik rada!

 

Mr.sc. Džemaludin Poturović, predsjednik

 

 

Zvjezdica neaktivnaZvjezdica neaktivnaZvjezdica neaktivnaZvjezdica neaktivnaZvjezdica neaktivna

U ime članova Kantonalnog odbora SSOOiO TK, članova Kantonalnog odbora SSVOONK BiH TK, i u svoje lično ime, svim građanima Bosne i Hercegovine čestitamo 1. mart - Dan nezavisnosti Bosne i Hercegovine!

Predsjednici KO SSOOiO TK i KO  SSVOONK BiH TK,  Kulović Sumedin i Admir Terzić.

 

 

 
© Copyright 2024 SSVOONK BIH - TK.